Co kupić w prezencie z okazji I Komunii Świętej?

Prezenty na I Komunię Świętą wzbudzają gorące dyskusje. Dzisiaj to religijne wydarzenie staje się coraz bardziej skomercjalizowane, co widoczne jest również w upominkach dla dzieci. Co wobec tego podarować, aby sprawić przyjemność, ale jednocześnie nie przepłacać?

Zasadniczo najbardziej okazałych prezentów oczekuje się od rodziców, dziadków oraz rodziców chrzestnych. Nie oznacza to jednak wcale, że konieczne jest przeznaczanie na zakupy sporej sumy, ponieważ do wyboru są także propozycje mniej kosztowne, ale również atrakcyjne dla dzieci. Zwykle suma nie przekracza 200 złotych, natomiast wtedy, gdy należy się do dalszej rodziny, upominek może plasować się na poziomie około 50-100 złotych. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że prezenty na Komunię nie mogą być droższe lub tańsze. Niestety, problemem są często wygórowane wymagania – zarówno dzieci, jak i ich rodziców, którzy oczekują, że nierzadko huczna impreza komunijna będzie mogła zwrócić się z prezentów.

Komunijne hity prezentowe
Wystarczy tylko rzucić okiem na fora internetowe, aby od razu zobaczyć, jaki jest prezent marzeń wielu małych „komunistów”. Przed laty najczęściej dostawało się pierwszy zegarek czy rower, dzisiaj oprócz tych upominków królują skutery, quady, tablety, smartfony, laptopy, konsole do gier, czyli podarunki zaliczane bezsprzecznie do kategorii dość kosztownych.

Nie każdy z gości jest w stanie pozwolić sobie na takie właśnie prezenty – presja dotyka przede wszystkim najbliższej rodziny, od której oczekuje się więcej. Co wtedy, gdy nie stać się na taką drogą rzecz dla dziecka?

Czy dawać pieniądze?
Często można spotkać się z prezentem w postaci koperty. Taki pomysł na prezent nie zawsze jest jednak dobrym rozwiązaniem, jako że większość pieniędzy trafia zwykle do kieszeni rodzica, dlatego jeżeli chce się sprawić podarunek dziecku przystępującemu do I Komunii Świętej, w takim przypadku warto wybrać wyjątkowy prezent, który będzie przeznaczony właśnie dla niego.

W sklepach znaleźć można mnóstwo różnorodnych upominków w niższych cenach, które również mogą spodobać się maluchowi. Oczywiście, najlepiej wziąć pod uwagę jego indywidualne oczekiwania i zainteresowania, ale upominek może być też początkiem nowego hobby.

Religijnie czy świecko?
Ważną decyzją, którą trzeba będzie podjąć, jest wybranie charakteru upominku. Można podzieli je zasadniczo na świeckie i religijne prezenty na Komunię. Do tych pierwszych zaliczają się praktycznie wszelkiego rodzaju prezenty, natomiast podarunki o charakterze religijnym mają głównie walory symboliczne i pamiątkowe.

Wobec tego pomysł na prezent w religijnym stylu to na przykład: różaniec z drewna różanego, święte obrazki, albumy religijne, Biblie dla dzieci, złoty medalik, srebrny obrazek z aniołkiem albo Matką Boską, książki o religijne. Tego rodzaju upominek może być głównym, ale również dodatkowym, gdy chce się dodać do niego coś jeszcze.

Z kolei jeżeli chodzi o prezenty świeckie, możliwości są już nieograniczone – jak zostało już wspomniane, może być to laptop, konsola czy też quad, ale również innego rodzaju upominki, na przykład zabawki, książki, artykuły sportowe czy też słodycze. Dzięki temu, że jest w czym przebierać, można również znaleźć upominki w swoim zasięgu finansowym – naturalnie, nie zawsze będzie to wtedy prezent marzeń, ale również można trafić w dziesiątkę.

Co wtedy, gdy nie dysponuje się sporą sumą?
Jeżeli chcesz podarować na I Komunię Święta wyjątkowy prezent, ale jednocześnie nie jesteś w stanie przeznaczyć na niego sporej sumy, w takim przypadku najlepiej zdecydować się na coś klasycznego lub coś całkowicie odlotowego.

Wspomniane już słodycze będą świetnym upominkiem, ale można też wybrać je w całkowicie odmiennej formie, na przykład bukietu wykonanego z lizaków lub cukierków. Praktycznym upominkiem może być z kolei skarbonka, do której wrzuci się od razu parę złotych. Dla dziewczynki można wybrać też ładne kolczyki ze srebra czy z kryształkami, które można zakupić już w cenie poniżej 50 złotych. Kapitalnym prezentem będą też książki, chociaż trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci czytają już coraz mniej. Interesującym pomysłem może być też wejście do centrum zabaw lub wspólna wyprawa do Zoo.

A może ty masz ciekawy pomysł na prezent, który nie będzie kosztował fortuny? Zapraszamy do podzielenia się swoimi propozycjami!