Co podarować klientowi za udaną współpracę?

Jaki upominek dla klienta?

Jest kilka okazji w roku, gdy udana współpraca przedsiębiorcy i klienta biznesowego wymaga szczególnego podkreślenia. Taką okazją będą niewątpliwie najważniejsze polskie święta, gdzie tradycja religii przeniosła się dawno w strefę codziennych obyczajów. Taką okazją może być również przedłużenie formalne współpracy, czy też biznesowe zdarzenie, którym przedsiębiorca chciałby pochwalić się przed klientem.

Przyczyn wspólnego świętowania  jest wiele, a każda z tych okazji zachęca do wykorzystania jej w kategoriach wizerunkowych. Przy takich okazjach rodzi się pokusa wręczania upominków biznesowych podtrzymujących dobre relacje. Warto jednak zawsze dobrze przemyśleć charakter tego upominku i nie skusić się na najłatwiejsze i wygodne rozwiązania.

Gdy klient naprawdę zostawia w firmie przedsiębiorcy pokaźne kwoty, do faux pas należałoby podarowanie mu gadżetu reklamowego, nawet wysmakowanego. Jeżeli współpraca była naprawdę udana i przyniosła obu stronom korzyści, wręczany prezent musi mieć określoną wartość również materialną. Prezent musi podkreślić intencję  i stanowić próbę okazania szacunku i wdzięczności oraz podkreślić wkład pracy w zrobienie samego prezentu.

Oszczędzanie na tym polu obnaży dualizm intencji i może przynieść więcej złego niż dobrego dla dalszych kontaktów z klientem. Dlatego wydatek na prezent dla klienta biznesowego musi być zrównoważony pod względem wartości, estetyki i jakości.

Bezpieczny i uniwersalny prezent

Znając klienta tylko od strony zawodowej, niezwykle trudno jest znaleźć prezent, który miałby szansę na wpasowanie się w jego gust i upodobania.  A przecież intencją darczyńcy jest wywołanie pozytywnych emocji związanych z otrzymanym prezentem, zatem gdzie szukać tych emocji? W takich przypadkach najlepiej znaleźć rozwiązanie oryginalne, bezpieczne i uniwersalne.

W ostatnim czasie przy tego rodzaju okazjach ogromną popularnością cieszą się różnego rodzaju kosze prezentowe. Kosze prezentowe skupiają wszystkie podstawowe zalety prezentu biznesowego. Po pierwsze są niezwykle estetyczne, wręczany prezent, już w momencie jego otrzymywania wywołuje okrzyk zachwytu. Jest zawsze pięknie opakowany i ozdobiony, a pod warstwą opakowania widoczne są kolejne prezenty, na które składają się słodycze, produkty delikatesowe, bakalie, wysokiej jakości wino.

Kosze prezentowe to też miejsce, gdzie można dołączyć słodycze specjalnie przygotowane dla przedsiębiorcy. Można pozwolić sobie na okazanie poczucia humoru czy wyraźne nawiązanie do swojej firmy. Kosze prezentowe to rozwiązanie eleganckie i biznesowe, zawsze spotka się z przychylnością klienta i jego wdzięcznością, i  zawsze znajdzie się dla niego  zastosowanie. I mimo, że nie jest to prezent stojący latami na półce w gabinecie, jednak pozytywne emocje, jakie wyzwala w momencie jego otrzymania pozostają w pamięci na długo. Najlepsze są sprawdzone rozwiązania i jasny przekaz.