Czy w biznesie wręcza się upominki świąteczne?

Wręczanie świątecznych upominków w sferze biznesowej stało się już niejako tradycją.

Prezent ofiarowany w okresie świątecznym może być idealna formą podziękowania za współpracę. Może również przyczynić się do ocieplenia wspólnych relacji, które do tej pory były odrobinę oziębłe. Podarunek powinien być dokładnie przemyślany. Należy go wybierać zgodnie z obowiązującymi również w biznesie zasadami savoir-vivre. Popełnienie gafy może okazać się zgubne w skutkach.

Przed zakupem prezentu należy dokładnie przeanalizować dotychczasowe relacje z kontrahentem bądź klientem. Czy zna się jego zainteresowania, pasje, czy przeprowadzane były swobodne rozmowy o hobby. Jakie są zasady w drugiej firmie odnośnie przyjmowania upominków. Inne prezenty kupuje się dla własnych pracowników, a zupełnie inne dla kluczowych partnerów biznesowych. Istotne znaczenie ma ranga wykonywanego zawodu. Pracownik kancelarii prawniczej nie może sobie pozwolić na pełna swobodę w wyborze prezentu, powinien on być dostosowany do powagi wykonywanej funkcji. Inaczej będzie w przypadku na przykład pracowników agencji reklamowej, w której można pozwolić sobie na więcej swobody i bardziej odważne prezenty.

Istnieją oczywiście prezenty bezpieczne. Wręczając tego typu podarunek można mieć pewność, że nie narazi się na gafę bądź śmieszność. Trzeba dokładnie przemyśleć co chcemy ofiarować. Czy kolejny gadżet reklamowy, eleganckie pióro czy kolejny kalendarz czy może coś bardziej oryginalnego i nietypowego, co zaskoczy partnera biznesowego.

Wszystko zależy od tego, w jakich relacjach pozostaje się z klientem. Jeśli są one przyjacielskie wówczas można pokusić się o bardzie osobisty upominek. Im dalsza i chłodniejsza relacja, tym prezent powinien być bardziej stonowany, elegancki i uniwersalny. Może to być bilet do opery, teatru, czy na ciekawą wystawę.

Dobrym prezentem będą również słodkości, ale te z górnej półki. Upominki świąteczne dla firm można zamówić nawet przez Internet. W dobie dzisiejszej elektroniki nie stanowi to żadnego problemu. Wystarczy wyszukać odpowiednią, profesjonalną firmę zajmującą się produkcją tego typu słodyczy. Te mogą przybierać naprawdę ciekawe formy będące idealnym prezentem. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pojawiły się czekoladki w pięknych kształtach takich jak choinki, świąteczne skarpety, pierniczkowe ludziki, bombki. Czekoladki w takich pięknych opakowaniach i ciekawych kształtach smakują wyśmienicie, gdyż wyprodukowane są z najwyższej jakości czekolady. Opakowania tych wszystkich słodkości mogą być specjalnie spersonalizowane pod klienta. Dlatego nie dość, że będą świetnym podarunkiem, upominkiem, to jeszcze będą dodatkowo stanowiły idealny nośnik dla reklamy naszej firmy. Na opakowaniu czekoladek można zamieścić dowolny tekst, życzenia bądź też zdjęcie. Z pewnością będzie to niezwykły prezent. Klient, czy kontrahent poczuje się specjalnie wyróżniony jeśli otrzyma specjalnie dla niego spersonalizowany prezent.